چهار دغدغه مدیران

نیاکان ما براین باورند که”عقل سالم در بدن سالم است” و به نظر می­رسد که می­توان این گفته کهن را به به سازمان­ها نیز تسری داد و گفت:”کار سالم در سازمان سالم“. آن چنان که تندرستی در انسان موجب نشاط، سرزندگی و تلاش می­شود، سلامت سازمانی نیز سبب ایجاد محیطی دلپذیر برای کار و تلاش، بالا رفتن روحیه سازندگی  و دستیابی به اهداف سازمانی خواهد بود.

یکی از نشانه­های بارز سازمان سالم، فضای سیاسی بازی در آن است. چرا که شفافیت سازمانی پایه بنیادین سلامت سازمانی می­باشد. در سازمان سالم، ماموریت و اهداف سازمانی برای همه افراد روشن است. همه می­دانند که ارزش­های پذیرفته­شده سازمان کدامند و این ارزش­ها هستند که مرزهای رفتارها و درست و نادرست را مشخص می­کنند. بنابراین فرهنگ یک سازمان سالم و تندرست، حرکت افراد در محدوده ارزش­های سازمانی است و عملکرد کارکنان بر اساس این ارزش­ها ارزیابی می­شود، و نه سلیقه شخصی مدیران. در چنین سازمانی افراد با خیالی آسوده مسئولیت می­پذیرند و تفویض اختیار نیز به سادگی انجام می­شود. 

در سازمان سالم، یک “هم­انگاری“،”هم­دلی” و “هم­کاری” در انجام امور دیده می­شود، که معنی این­ها به معنای پذیرش “یک­دستی” و تبدیل سازمان به موجودی بی روح و مرده نیست. افراد در سازمان سالم، از بیان اختلاف­نظرهای خود هراسی ندارند، وجود بحث­های کارشناسانه انتقادی، آتشین، پرشور و سازنده در فضای دوستانه یک سازمان سالم، نشان­گر تعلق سازمانی و ” دل در گزو اهداف آن داشتن” توسط کارکنان است.

برخی صاحب­نظران دو ویژگی بنیادین سازمان­های پیروز را در چابکی و سلامت سازمانی آن­ها می­دانند و معتقدند که مدیران آن­قدر که  وقت و انرژی خود را بر روی چابک­سازی سازمان خود می­گذارند، به مراقبت از تندرستی سازمان خود توچه لازم را ندارند.

” هیچ کس چز رهبر سازمان نمی­تواند تندرستی سازمان را به آن باز­گرداند. در حالی که مدیران، غالبا با موفقیت، مسئولیت راهبرد، فن­آوری، بازاریابی یا تامین مالی را به زیردستان خود تفویض می­کنند، مسئولیت سلامت فرهنگی سازمان را به هیچ کس، جز خود، نمی­توانند بسپارند”.

  • نشانه اعتماد، نبود سیاست­بازی، نداشتن دل­شوره بیهوده و تلف نکردن بیهوده انرژی است.
  • سیاست­بازی نتیجه حل­نشدن مسایل در عالی­ترین رده سازمان است.
  • تلاش برای مهارکردن سیاست­بازی، بدون پرداختن به مسایل در رده مدیریت ، بیهوده است.
  • لازمه مفاهمه ثمربخش این است که پیام­ها در اثر تکرار در سازمان­ها جا بیفتد.
  • یک گرفتاری شایع دیگر، از ماهیت کلی سیستم­های مدیریت عملکرد سرچشمه می­گیرد. اکثر سازمان­ها سیستم­های حاضر و آماده­­ای می­خرند. این سیستم­ها را مشاورانی تهیه می­کنند که هدفشان فروش بیشتر فرم­های یکنواخت به انواع شرکت­هاست. پس اگرمدیران  و کارکنان ارزش جندانی بر آنها قایل نیستند، تعجبی ندارد.

برگرفته از کتاب چهار دغدغه مدیران

نوشته پاتریک لینجیونی

لطفا برای استفاده از خبرنامه و دریافت آخرین پست سایت عضو شوید