عارضه یابی کسب و کار Business Diagnosis

مراحل عارضه یابی

 • 1- بررسی مأموریت ، چشم انداز ، اهداف و استراتژی های سازمان
  2-بررسی ساختار،سیستم های اطلاعاتی ، فرآیندها و نتایج آن
  3-تحلیل نتایج بررسی ها و ارزیابی ها و جمع بندی و نتیجه گیری
  4- تعیین نقاط قوت و ضعف
  5- تعیین حوزه های کلیدی بهبود با توجه به مشکلات اولویت بندی شده و ارائه راهکارهای بهبود
  6- تدوین گزارشحال با توجه به چارچوب فوق بطور کلی مراحل انجام معاینه سازمانی  بشرح ذیل است :

1- طرح موضوع و بیان مسئله یا مسائل سازمان
2- کسب موافقت مدیریت ارشد شرکت برای اجرای پروژه معاینه سازمانی
3-انتخاب مشاورین با تجربه.
4- تشکیل تیم معاینه سازمانی  بمنظورایجاد تفاهم و کسب حمایت و همکاری مدیران
5- انجام آموزشهای اولیه ، توجیه و ایجاد اعتقاد در مدیران و سایر اعضاء
6- تهیه برنامه و انجام معاینه سازمانی
7- ارائه راهکار بهبود
8- تدوین و ارائه گزارش

9- نظارت بر اجرای برنامه های بهبود

عارضه سازمانی چیست و عارضه یابی کدام است؟

عارضه یابی سازمانی چیست؟ 
از آن جائیکه محیط سازمانها بطور مستمر و با شتاب دستخوش تغییر و تحول می شود مدیران کسب و کار به این نکته مهم رسیده اند که زمانی می توانند در دنیای رقابتی امروز موفق باشند که همگام با تغییرات محیط سازمان خود را بسمت تعالی سوق دهند.
برای رسیدن به مقصود سازمان ها باید ابتدا از درون متحول بشوند تا بتوانند به جنگ تحولات محیط خود بروند. شناخت عارضه های سازمانی و برنامه ریزی برای رفع آنها یکی از روش های ایجاد تحول درون سازمانی است.

نقطه شروع تغییر و تحول سازمان، درک و شناخت درست وضعیت موجود سازمان می باشد که این امر نیازمند مدلی مناسب برای شناخت است. توجه صحیح و آگاهی بموقع از نشانه های وجود مشکل تحت عنوان عارضه های سازمان و حساسیت و التزام به ریشه یابی و فهم چرایی وجود عارضه ها تحت عنوان علل و مشکلات اساسی سازمان، مرحله اصلی و مهم برای تحول و بهبود وضعیت سازمان است.

اگر بخواهیم ثال های عینی از عارضه و درد سازمانی نام ببریم کافی است به نوسانات منفی فروش، عدم اجرای برنامه های بهبود، نارضایتی مشتریان و کارکنان، نارضایتی صاحبان سهام، افزایش شکایات مشتریان، تحویل های با تخیر کالاب ه مشتریان و از همه مهم تر عدم قدرت رقابتی سازمان در بازار بی رحم موجود و چندین نشانه های دیگر.

با عنایت به عارضه ها و مشکلات بیشماری که ممکن است توان رقابتی سازمان شما را هدف قراردهد، روش های مختلفی برای شناختن این دردها و به تبع آن راه حل ها البته با تکیه به دانش درون سازمان شما و خدمات مشاور تان، نیز وجود دارد و با توجه به فرهنگ حاکم بر سازمان شما و اراده محکم مدیریت ارشد سازمانتان که در فاصله زمانی معینی به رفع ناراسایی های سازمان نائل آمد.

معاینه سازمانی
سازمان هر شرکت مشابه انسان ، موجودی پویا و زنده است و پیش نیاز انجام هر درمان و بهبود در بدن، انجام آزمایش های کاملی از وضعیت بدن انسان است هرچه دقت این آزمایش ها بیشتر و دقیق تر باشد بهبود ها و فرآیند درمان مؤثرتر خواهد بود.
نقطه شروع هر تغییر و بهبودی ، درک و شناخت کامل از وضعیت موجود و پیداکردن مشکلات آن است که با عنوان عارضه خوانده می شود . با انجام این فرآیند سعی دریافتن معضلات و تنگناهائی داریم که ممکن است بعنوان سدی مانع حرکت سازمان در مسیر رشد باشد .
لذا با انجام فرآیند معاینه سازمانی  سازمانی به مشکلات و امراض سازمان پی برده و سپس با تعریف پروژه های بهبود قدم اول را برای آماده سازی خود در مسیر رشد و تعالی بردارند.
اصولاً سازمانی متعالی است که کیفیت خروجی های آن مورد رضایت مشتریان ، مصرف کنندگان ، کارکنان ، سهامداران ، تأمین کنندگان کالا و خدمات و جامعه قرار گیرد .

خوشحال می شویم شناسایی عارضه سازمان خود را به کارشناسان مجرب شرکت سامانه کیفیت تدبیر  بسپارید

منتظر تماس شما هستیم

آیا می دانید تدوین استراتژی یک کسب و کار، نیازمند شناخت وضعیت آن می باشد؟

کارشناسان ما در یک بازه زمانی 10 روزه با استفاده از تکنیک SWOT توانایی شنالخت وضعیت فعلی سازمان  شما را دارند. کافی است با ما تماس بگیرید.

گفته های بزرگان کسب و کار پیرامون موفقیت و شکست

موفقیت نهایی نیست؛ شکست سرنوشت ساز نیست: این شجاعت است که به این حساب ادامه دهد. “

“بهتر است در اصالت شکست بخورید تا اینکه در تقلید موفق شوید.”

“راه موفقیت و جاده شکست تقریباً دقیقاً یکسان است.”

“موفقیت معمولاً برای کسانی حاصل می شود که خیلی مشغول جستجوی آن هستند.”

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *