طراحی، آموزش و استقرار سیستم مدیریت کیفیت ISO 45001:2018

طراحی، آموزش و استقرار سیستم مدیریت کیفیت ISO 45001:2018

دکتر کامل حسین زاده

آیا می دانید:

1 ـ اول ايمني، بعد كار

3 ـ ابزار هاي دستي را روي كف زمين، در راهروها نگذاريد.

4 ـ استفاده از گوشي در محيط هاي پر سر و صدا الزامي است.

5 ـ آمار نشان مي دهد كه اكثر حوادث ناگوار نتيجه يك بي احتياطي كوچك است.

6 ـ اولين اشتباه، آخرين اشتباه است.

7ـ احتياط كن تا بيشتر زندگي كني!

8ـ از حوادث پيشگيری کنید اما نه با حرف بلکه با عمل.

9 ـ ايمنی زمانی حاصل می شود که بدانيم چگونه از خطر دور شويم.

10 – حمل يكباره چند بسته خطرناك است. اينكار را با بار كمتر و چند بار انجام دهيد.

11- شوخی های خطرناک در محيط کار يکی از مهمترين عوامل ايجاد حادثه است.

12-  از زير بار معلق و ناپايدار عبور نکنيد.

13-  استفاده از لوازم حفاظت فردی در کار با مواد شيميايی ضروری است.

14- هر كس مسئول ايمني خود است.

15-  ابزار كار را در جيب خود قرار ندهيد.

16-  از آلوده شدن زخم به گرد و غبار و يا تماس با ابزار كار خودداري كنيد.

17- از تجربه ديگران استفاده كنيد.

18-  ابزار ناقص را كنار بگذاريد.

19-  ايمني ضامن سلامتي است.

20-  شانس يعني چه؟ دستورالعمل هاي كار را مو به مو اجرا كنيد.

21-  برق خادمي است كه قاتل هم مي تواند باشد.

22-  به دستور العمل ها و علائم ايمني توجه كنيد.

23-  بهتر است از تجارت مصدومين پند بگيريم تا خود مصدوم نشويم.

24-  براي انجام كار با ابزار و وسايل مختلف ، بايد از دستكش هاي مناسب آن كار استفاده نمود.

25-  با رعايت اصول ايمني ، از افزايش آمار حوادث جلوگيري كنيم.

26-  بهاي هر حادثه هميشه سنگين است.

طراحی، آموزش و استقرار ISO 4001:2018

ISO 45001 چیست؟

استاندارد ISO 45001: 2018 یک سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای است که جایگزین استاندارد OHSAS 18001 شده است و از سال 2018 مورد قبول سازمان ISO  رسمیت آن اعلام گردیده است.

ISO 45001:2018 یک سیستم مدیریت بهداشت و ایمنی حرفه ای ، که اغلب به عنوان OH & SMS (Occupational Health & Safety Management System) نشان داده می شود ،  چارچوبی را تعریف می کند که در آن سازمان با بکارگیری الزامات آن مراقبت از بهداشت و ایمنی شغلی کارمندان و دارایی های خود بعمل می آورد. این سیستم شامل مجموعه ای از قوانین ، سیاست ها ، فرایندها ، برنامه ها و شیوه های جلوگیری از خطرات بهداشتی و ایمنی شغلی را است که با شناسایی خطرات و اجرای برنامه های پیگیرانه ، اثرات منفی آنها را به حداقل و گاها به صفر می رساند. OH&SMS برای هر سازمان منحصر به فرد است که باید برای هر سازمان خطرات بالقوه و بالفعل را با عنایت به قوانین و مقررات جاری هر کشور، شناسایی و برای پیشگیری از وقوع آنها را برنامه ریزی نموده و همواره اجرای این برنامه ها مورد پایش قرار گیرد. استاندارد ISO 45001 بهترین شیوه در ایجاد ، اجرای و حفاظت از ایمنی و بهداشت حرفه ای در هر سازمان است.

روح  ISO 45001 را بیشتر بشناسیم

آوریل، از طرف سازمان بین المللی کار IOL ، روز جهانی ایمنی و بهداشت در محل کار اعلام شده است. این روز  یادآور این جمله نفیس

است ” پیشگیری بهترین درمان حوادث محل کار است”

طبق آمارهای موجود جهانی سالانه بیش از دو میلیون و سیصد هزار نفر به دلیل حوادث مرتبط با شغل، جان خود را از دست می دهند و بیش از سیصد میلیون نفر نیز از این حوادث جان سالم به در می برند. وظیفه کار فرمایان و کارگران تواما  بسیار بزرگ است که از بروز چنین حوادی جلوگیری نمایند. وجود استانداردهایی چون ISO 45001 و OHSAS 18001 و نظام های HSE MS و سایر استاندارد های مرتبط با ایمنی ، بیان الزاماتی است که اگر سازمان ها و کارکنان و مردم رعایت نمایند ، آثار مخرب و سوء حوادث و مشاغل به حداقل می رسد.

کاهش خطرات بهداشتی و ایمنی شغلی و جلوگیری از صدمات در محیط کار یکی از مهمترین چالش هایی است که مدیران و سهامداران کسب و کار و شرکتها با آن روبرو هستند. از بزرگترین مزایای اجرای OH & SMS افزایش اعتبار  شرکت در بین مردم، دولت، مشتریان، جامعه و کارکنان خود بوده و تصویری درست و قابل قبول در جامعه از خود بجای می گذارد. داشتن گواهینامه بین المللی  ISO 45001 نشان می دهد که شرکت شما در بین آن دسته از کسب و کار ها  قرار دارد که از به سلامت و ایمنی کا

رکنان خود اهمیت می دهد.  روابط بهتری با مشتریان ، مردم و جامعه یکی دیگر از مزایای این سیستم است.

دراین استاندارد جدید ایمنی و بهداشت حرفه ای ISO 45001:2018  سازمان باید نگاه فراتری نسبت به مسائل مربوط به ایمنی و بهداشت سازمان خود داشته و مسئولیت آنچه جامعه از آن انتظار دارد را بر عهده گرفت.

سازمان ها باید در قبال کلیه طرف های ذینفع بویژه تامین کنندگان و پیمانکاران خود احساس مسئولیت کرده و الزامات مرتبط با آنان را نیز به دقت به مورد اجرا بگذارد. و در مقابل  تامین کنندگان و پیمانکاران باید مسئولیت تاثیر فعالیتهایشان بر سازمان طرف قرارداد خود و دیگر مشاغل در محیط سازمان خود را شناسایی کرده و از بروز خطرات بر آنها جلوگیری نماید.

خط مشی ما

  • هرآنچه که گفتيم، آن را به موقع انجام می­دهیم.
  • هرآنچه که مي­گوييم پاي آن مي­ايستيم چه آن را به يک يا چند نفر، و چه به خودمان گفته­باشيم.
  • هرآنچه که مي­دانيم انجام می­دهيم و به موقع هم انجام می­دهیم، همانطوري انجام می­دهيم که مي­دانيم بايد سر موقع انجام شود
  • هرآنچه که از ما انتظار مي­رود انجام بشود، انجام می­دهیم (حتي اگر صريحا به ما اعلام نشده باشد)،  آن را سر موقع انجام خواهیم داد، مگر اينکه صريحا با انجام آن مخالفت کرده باشیم.
  • معيارهاي اخلاقي مشتریان، جامعه و قانونيرا می­پذیریم و به آن پایبندیم.

فواید سیستم مدیریت ایمنی

با ذکر این آمار می توان اهمیت پیاده سازی استاندارد ایمنی و بهداشت حرفه ای ISO 45001  را بیشتر نشان داد. سالانه نزدیک به 2/3  میلیون نفر  در سراسر دنیا به علت حوادث و یا بیماریهای مرتبط با شغل کشته می شوند . لذا استقرار موثر و قوی این استاندارد ها  ریسک بروز خطرات را کاهش  و در نتیجه حوادث و بیماریهای مرتبط با شغل را کاهش می دهد.

همچنین علاوه بر کاهش هزینه های مرتبط با بیمه ، و یا دیه ها در این خصوص برای سازمانها ، به علت توجه به نیازها و احتیاجات افراد ، فرهنگ سازمانی مثبتی در سازمان ایجاد می شود.

می توان از  دیگر مزایای استقرار این سیستم در سازمان تان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • در کنار تصویر خوب عمومی ، بسیاری از شرکت ها می توانند از طریق اجرای سیستم مدیریت بهداشت و ایمنی حرفه ای ، از خسارات احتمالی و تبعات آن جلوگیری کرده و بدین گونه پس انداز نمایند.
  • پس انداز کردن از طریق کاهش حوادث منجر به جراحات و فوت، کاهش هزینه های بیمه سلامت و سرمایه شرکت

توجه جدی به دو  مورد فوق سبب می شود که شما بعنوان مدیر مجموعه خود، لحظه ای در طراحی و استقرار سیستم ایمنی و بهداشت حرفه ای بر اساس الزامات ISO 45001:2018 درنگ نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *